Töredelmesen bevallom, a szerzőtől eddig több könyvet is olvastam már (lírát, prózát egyaránt), de valahogy nem éreztem azt, hogy írásai rezonálnának a világommal. 2019-ben megjelent, Fehér farkas című kötetének novellái egy érett, beérkezett prózaíró képét rajzolták meg a fejemben, a történetek mindegyike különleges, eltérő hangulatú és stílusú lett, ezért szívesen kerítettem sorra első kispróza-válogatását, a Vonalkódot is. Akadt benne egy-két olyan írás, ami hellyel-közzel megfogott, de a költőként indult Tóth Krisztina kezdő lépései az epika terén viszonylag hosszú időre elvették a kedvemet attól, hogy “be merjem vállalni” másik hasonló jellegű művét. Valahogy a versei sem állnak közel hozzám, a gyerekeknek szóló költeményekről nem is beszélve, viszont a nemrégiben megjelent, négy év (2017-2021) újabb prózatermését összegyűjtő Ahonnan látni az eget felkeltette az érdeklődésemet és félredobva az előítéleteket álltam neki az ismerkedésnek. Viszonyom az írónővel továbbra is felemás, de ezek a szövegek azért egy fokkal jobban tetszettek, mint az egy évvel korábban olvasott vonalasok.
Fentire mondjuk jó ellenpélda az a történet, amiben a főszereplő gyógytornászánál felejti a karóráját. (A karóra) Ebben nincsenek sallangok, sem egy felesleges másodvonal, ami elterelné a fő témáról az olvasó figyelmét. (Ha végig hasonló színvonalúak lennének a szövegek, akár kiváló minősítést is kaphatna tőlem ez a könyv.) Vagy ott van az (Ő még csak negyven), amikor a kamasz gyerekek nem tudják hogyan kiutálni édesanyjuk új párját, átlátnak minden húzásán, amikkel közelebb akar hozzájuk kerülni, végül az élet alakítja leggyorsabban helyzetüket - rövid, tempós, könnyen emészthető, egyszerű és cizelláltságtól mentes szösszenetek ezek, mégis megvan a súlyuk. Mi az a vízipókozás? Hogyan lehet jóízűeket derülni egy piros kabát ellopásán? A válasz sok esetben egy apró, felszabadult nevetés a dolgok abszurditásán.
Már olvastam a szerzőtől:
- Vonalkód (2006)
- Állatságok (2007)
- Fehér farkas (2019)
- Kígyóuborka (2020)
- Bálnadal (2021)
Tervben vannak:
- Magas labda (2009)
- A majom szeme (2022)
Ha tetszik a blog, akkor ne felejts el követni minket Bloggeren keresztül, hogy sose maradj le a legfrissebb tartalmakról! A közösségi felületek közül az Instagramon, a Molyon, illetve a Facebook-on vagyunk jelen. :) Utóbbi helyen várunk Az üst olvasóklubjába! Amennyiben úgy gondolod, támogathatod is az oldalt, erről itt informálódhatsz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Ne tartsd magadban, de kérlek ésszel kommentelj! A nem ide illő tartalmak minden esetben törölve lesznek!